Sabahları Sırt Ağrısıyla Uyanmanızın Sebebi ve Çözümü

Yorulan ve zarar gören kaslar ağrıya sebep olur, eğer bahsettiğimiz yorulma ve zarar görme kemiklerde meydana geldiyse ağrısı daha çekilmez olur. Sabahları sizi uyandıran sırt ağrısı artık sizi şaşırtmıyorsa, hakkında bir şeyler yapma vakti gelmişte geçiyor demektir. Gelin beraber hem bu ağrının sebeplerini, hem de çözüm yollarını öğrenelim.

Yaş aldıkça vücudumuzun eskisi gibi performans gösterememesi oldukça doğaldır. Ancak vücudunuza ne kadar iyi bakarsanız, bu tip ağrılar yaşıtlarınızın yaşadıklarına kıyasla oldukça hafif geçecektir. Ciddi bir rahatsızlık olmadıkça sırt ağrıları evde çeşitli yöntemlerle hafifletilebilir hatta tamamen geçirilebilir.

İlk akla gelen sebep, belki de yanlış pozisyonda uyuyorsunuzdur. Tüm yük, küçük bir bölüm kemik ve kas topluluğunun üzerine binince ağrı yapması normaldir. Hatta sinirleri sıkıştırarak ağrıyı kronikleştirebilir. Uyku pozisyonunuzu fazla sert veya yumuşak olmayan bir yatak ve yastık üzerinde, mümkünse sırtüstü olarak değiştirmeyi deneyin. Cenin pozisyonu da faydalı olacaktır.

En Sağlıklı Uyuma Pozisyonları

Ayrıca yatağınızın size uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Doktorunuzdan nasıl bir yatakta yatmanız konusunda tavsiye alabilirsiniz. Son olarak, sırtınızda disk kayması veya başlangıç aşamada fıtık olabilir. Bir anda bıçak gibi saplanan ağrılara gereğinden fazla maruz kalmaya başladıysanız mutlaka bir doktora görünün ve sorun ciddileşmeden önleminizi alın.